Danimarka Hakkında Bilgi

Danimarka Hakkında Bilgi

Danimarka, Kuzey Avrupa'da bulunan bir İskandinavya ülkesidir. Ülkenin güney komşusu Almanya, doğu komşusu olan İsveç ise Danimarka komşu ülkelerini oluşturmaktadır. % 90'ı buzul özelliği taşıyan Grönland adası ve Faroe adaları ise Danimarka'ya aittir. Ülkenin en yüksek noktası Yding Skovhoj olurken Danimarka akarsu konusunda varsıl bir konumda değildir. En uzun Danimarka akarsuyu ise Jutland yarım adasında bulunan Guden ırmağıdır.

Danimarka iklim bakımından ise son derece stabildir. Fiziki yapısı nedeniyle ülke genelinde aynı iklim görülürken Danimarka yağışlı gün sayısı yıl üzerinde 130, 180 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ağustos ve Ekim ayları ise Danimarka'nın en yağışlı olduğu dönemlerdir. Nisan ve Haziran ayları ise Danimarka'da senenin en güzel günleri görülebilir. Ülke tabii kaynaklar bakımından verimli topraklara sahip değildir. Danimarka yer altı kaynaklarını porselen kili, granit ve az miktarda çıkarılmakta olan kömür madenleri oluştururken, balıkçılık ise oldukça gelişmiş ve Danimarka halkı için önemli bir gelir kaynağıdır. Baltık denizi ve Kuzey denizi ülke balıkçıları için önemli duraklardır. Aynı şekilde batı Jutland kıyılarında bulunan Esbjerg ülkenin en önemli ve simgesel bir balıkçı limanıdır. Balıkçılık, balık yağı üretim tesisleri ve balık ürünleri üretim tesislerine yönelik ülkede son derece gelişmiş balık ürünleri fabrikaları bulunurken Danimarka ekonomisi oluşturan temel taşlardandır. Yine Danimarka hayvancılık bakımından son derece ileri seviyelerde bulunan bir ülkedir. Nüfusun %16 sı tarımla uğraşırken et, et ve süt ürünleri Danimarka'nın Avrupa piyasasında adından söz edinmesini sağlamaktadır. Arpa, buğday ve şeker pancarı ise Danimarka'da en çok yetiştirilen ve ihraç edilen tarım ürünleri arasında bulunur.

Danimarka irili ufaklı yüzlerce adacıklarla çevrili olan bir ada ülkesidir. Danimarka başkenti Kopenhag ülkenin en büyük adası olan Sjaelland üzerine kurulu bulunurken, Danimarka halkı yoğun olarak bu şehirde yaşamaktadır. Ayrıca başkent Kopenhag, Danimarka siyasal, ekonomik ve sosyal hayatı için en önemli şehirdir. Danimarka sanayisine, Danimarka gece hayatına, Danimarka kent ve kültürel hayatına dair bir çok ayrıntıyla bu şehirde karşılaşılabilecektir.

Danimarka Şehirleri

Danimarka şehirleri Danimarka mimarisinin, Danimarka coğrafyasının en temel özelliklerinin vücut bulmuş halidir. Danimarka şehirleri birden daha fazla Danimarka yönüyle karşılaşmanızı sağlarken tipik bir kuzey ülkesi şehirleri gibi son derece masalsı ve butiktir.

Kopenhag

Kopenhag şehri Danimarka'nın başkentidir. Ülkü nüfusunun büyük oranı bu şehirde bulunurken ayrıca Danimarka siyasi, kültürel, kent ve ekonomik hayatının nefes alıp verdiği bir yerdir.

Danimarka'da 60'ın üzerinde müze, sanat galerisi görülebilir, haftada çok sayıda konser ve tiyatro oyunları izlenebilecektir. Ayrıca Danimarka için önemli bir simge olan Little Mermaid heykeli Kopenhag şehrinde bulunur.

Helsingor

Helsingor Danimarka şehirleri arasında son derece butik, kendine özgü ve şiirsel bir kasaba gibidir. Küçük bir şehir olan Helsingor'da son derece sakin ve düzenli bir hayat görülebilirken doğa ve denizle iç içe olan Danimarka şehirlerine verilebilecek en güzel örneklerden birisi Helsingor olacaktır.

Danimarka Vizesi

Danimarka seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli bir prosedürdür Danimarka vizesi. Danimarka vizesi olmadan Danimarka seyahati gerçekleştirilemezken ancak Türkiye resmi pasaport sahibi şahıslar yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Danimarka vize işlemlerinde bulunmadan bu ülkeye girebileceklerdir.

Danimarka vizesi alabilmek için direk olarak Danimarka Başkonsolosluğuna yahut Danimarka Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne yapılacak olan Danimarka vizesi başvuruları kabul edilmeyecektir. Şöyle ki Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları, Danimarka vizesi başvurularını sadece vize işlemleri ile ilgili çalışmaları yürütmekte olan danışman firmalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir.

Danimarka vizesi için bu konuda hizmet veren kurumlara gidebilir, Danimarka vize işlemlerinde bulunabilirsiniz.

Danimarka Konsolosluğu

Danimarka Konsolosluğu, başkent Ankara Büyükelçiliği içerisinde bir bölüm olarak bulunurken yine İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu, Danimarka'nın Türkiye'de bulunan iki resmi temsilcisi ve konsolosluğudur. Danimarka Konsoloslukları Türkiye ile Danimarka arasından bulunan ikili ilişkileri geliştirme, koruma, dostluk ve ticari faaliyetleri büyütme amacı ile çalışmalar yürütürken aynı zamanda Türkiye'de bulunmakta olan Danimarka vatandaşları için hizmetler yürütmektedir. Danimarka vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumakla kalmaz aynı zamanda pasaport yenileme cenaze ve doğum gibi gelişmeler içinde faaliyet göstermektedir.

Ayrıca Danimarka Konsolosluğu, Danimarka vizesi başvurularını kabul edip Danimarka vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip olan Danimarka temsilcilikleridir.