Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi

Danimarka Eğitim ve Araştırma vizesi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize almaları gereklidir. T.C. diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne geçmemek koşuluyla vizeden muaftırlar.

Danimarka Eğitim ve Araştırma vizesi yabancı uyruklu kişilerin Danimarka'da 90 günden uzun kalmalarını sağlayan uzun dönem bir vizedir. Bu vize türüne Danimarka'da kolej ya da üniversiteye gidecek kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. Ücretsiz staj yapılmaya gidiliyorsa bununla ilgili evrakların beyan edilmesi gereklidir. Tüm evrakların 2 adet fotokopisinin başvuru sahibinin tanında bulundurmasında fayda vardır. Danimarka eğitim ve araştırma vizesi için vize başvurusu için pasaportun güncel, en az 2 boş sayfasının bulunması ve seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Konaklamaya istinaden belgeler, uçak biletinin tarihlerinin açık ve net bir şekilde başvuru evrakları arasında bulunması gereklidir.

Danimarka Eğitim ve Araştırma vizesi başvuruları İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu'na, Ankara Danimarka Büyükelçiliği'ne, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize merkezleri veya seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

Danimarka Eğitim ve Araştırma vizesi başvurusu işlemleri için gerekli evraklar aşağıda sunulmuştur. Danimarka Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda ek evrak talep edebilmektedir, başvuru sahibini görüşmeye çağırabilmektedir.

1. Vize başvuru formu. Başvuru sahibi tarafından doğru, eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru formu.

2. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli, 2 adet boş sayfası bulunan pasaport. Varsa eski pasaportlar ve işlem görmüş sayfaların A4 formatında fotokopisi.

3. Fotoğraf. 2 adet 35x45 mm ebatlarında, güncel arka fonu beyaz, daha önce vize başvurularında kullanılmamış fotoğraf.

4. Davetiye. Eğitim amaçlı gidenler için; Danimarka yasalarına uygun davetiye.

5. Davet mektubu. Eğitim ziyaretleri veya AB eğitimine katılım, eğitim veya araştırma merkezi, üniversiteden orijinal davet mektubu.

6. Avrupa Birliği (AB) Eğitim ve Gençlik programları veya TÜBİTAK'tan kişinin AB programı destekli vize başvurusu yaptığını kanıtlayan belge.

7. Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği.

8. Seyahat sağlık sigortası. Tüm seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası.

9. Uçak bileti rezervasyonu. Tüm bağlantılı uçuşları gösteren veya diğer ulaşım araçları.

10. Otel rezervasyonu. Kalış süresini kapsayan konaklamaya istinaden belgeler.

11. Geçim kaynaklarını gösteren belgeler;

  • Banka hesap dökümleri, son 3 aylık hesap hareketleri. Son 3 aylık maaş bordrosu.
  • Başvuru sahibi öğretmen veya akademisyen ise; işvereninden izin mektubu veya izin onayı, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü.
  • Başvuru sahibi öğrenci ise; İngilizce ve orijinal öğrenci belgesi

12. Muvaffakatname. Başvuru sahibi eğer 18 yaşından küçükse tek başına seyahat ediyorsa noterden onaylı muvaffakatname gereklidir. Yalnızca bir ebeveyn çocuğa eşlik ediyorsa, diğer ebeveynin noterden onaylı muvaffakatnamesi gereklidir Eğer her iki ebeveyn de yolculuk ediyorsa muvaffakatnameye gerek yoktur.

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka Eğitim ve Araştırma vizesi başvuru işlemleri 3-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka Konsolosluğu'nun yoğun veya tatil olduğu günler bu süreye dahil değildir. Vize başvuru işlemlerinin herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için seyahat tarihinden en 1 ay öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir.

Vize taleplerine karşılık ödenen ücretler Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ücretler vizenin türüne ve başvuru sahibinin yaşına göre değişmektedir. Danimarka Konsolosluğu 5 yaşına kadar çocuklardan vize ücreti talep etmemektedir. Daha uzun süreli ve özel vizelerin ücretleri yüksek olabiliyor.Vizenin reddedilmesi durumunda vize ücreti geri ödenmemektedir.

25 Eylül 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Vize Bilgi Sistemi (VIS) Türkiye'de kullanılmaya başlamıştır. VIS'ın amacı vize başvuru sürecini ve sınır kontrol uygulamalarını basitleştirmek ve belge sahteciliğini ve kimlik hırsızlığının önüne geçmektir.Biyometri hızlı, gizlilik çerçeveainde ve aralıksız bir işlemdir ve dijital parmak tarayıcıyla 10 parmak izi taraması yapılır.