Duyurular
»  1 Ocak Çarşamba Yılbaşı 18 Nisan Cuma Kutsal Cuma 21 Nisan Pazartesi Paskalya 1 Mayıs Perşembe İşçi Bayramı 19 Mayıs Pazartesi Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 28 Temmuz Pazartesi Ramazan Bayramı 29 Temmuz Salı Ramazan Bayramı 30 Temmuz Çarşamba Ramazan Bayramı 6 Ekim Pazartesi Kurban Bayramı 7 Ekim Salı Kurban Bayramı 29 Ekim Çarşamba Cumhuriyet Bayramı 24 Aralık Çarşamba Noel Arefesi 25 Aralık Perşembe Noel 26 Aralık Cuma Noel 31 Aralık Çarşamba Yılbaşı Arefesi 1 Ocak - Yılbaşı18 Nisan - Kutsal Cuma21 Nisan - Paskalya1 Mayıs - İşçi Bayramı19 Mayıs - Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı28 Temmuz - Ramazan Bayramı29 Temmuz - Ramazan Bayramı30 Temmuz - Ramazan Bayramı6 Ekim - Kurban Bayramı7 Ekim - Kurban Bayramı29 Ekim - Cumhuriyet Bayramı24 Aralık - Noel Arefesi25 Aralık - Noel26 Aralık - Noel31 Aralık - Yılbaşı Arefesi  
»  Danimarka’da başta Türkiye kökenliler olmak üzere bütün göçmenler tarafından merakla beklenen çifte vatandaşlık yasasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Paylaş Tweetle Paylaş Gönder Yazdır A A Danimarka Parlamentosu’nda bulunan siyasi partilerin tamamı söz konusu yasaya destek vereceklerini ifade eden mutabakat metnini imzaladı. Bu gelişme yaklaşık 60 bin Türk’ün yaşadığı Danimarka’da bulunan göçmenler arasında sevinçle karşılandı. Yasayla birlikte Danimarka vatandaşlığına geçen göçmen kökenliler kendi ülkelerinin vatandaşlığından çıkmak zorunda kalmayacağı gibi başka ülkenin vatandaşlığına geçmeye karar veren Danimarkalılar da ülkelerinin vatandaşlığından çıkmak zorunda kalmayacak. Yasanın 2015 yılı ortalarından itibaren geçerli olması bekleniyor. Danimarka’da başta Türkiye kökenliler olmak üzere bütün göçmenler tarafından merakla beklenen çifte vatandaşlık yasasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı.Danimarka Parlamentosu’nda bulunan siyasi partilerin tamamı söz konusu yasaya destek vereceklerini ifade eden mutabakat metnini imzaladı. Bu gelişme yaklaşık 60 bin Türk’ün yaşadığı Danimarka’da bulunan göçmenler arasında sevinçle karşılandı. Yasayla birlikte Danimarka vatandaşlığına geçen göçmen kökenliler kendi ülkelerinin vatandaşlığından çıkmak zorunda kalmayacağı gibi başka ülkenin vatandaşlığına geçmeye karar veren Danimarkalılar da ülkelerinin vatandaşlığından çıkmak zorunda kalmayacak. Yasanın 2015 yılı ortalarından itibaren geçerli olması bekleniyor. Kaynak: CHA  
»  Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne. Bursa, Balıkesir, Çanakkale, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne  
»Danimarka vize başvuru formu İngilizce hazırlanmış olup İngilizce olarak doldurulmalıdır.
»İzlanda vizesi için başvuru gerçekleştierecek olan kişiler Danimarka vize başvuru noktalarına İzlanda vizesi için başvurularını yapabileceklerdir.
»Consultation for Denmark, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Denmark; Türkiye’ de bulunan Danimarka Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Danimarka vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Danimarka temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Danimarka Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Danimarka Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Danimarka temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Danimarka seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Danimarka vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Denmark web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Denmark web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Denmark web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Denmark‘ a dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Danimarka Hakkında
Danimarka Hakkında Bilgi

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinavya ülkesidir. Ülkenin güney komşusu Almanya, doğu komşusu olan İsveç ise Danimarka komşu ülkelerini oluşturmaktadır. % 90’ı buzul özelliği taşıyan Grönland adası ve Faroe adaları ise Danimarka’ya aittir. Ülkenin en yüksek noktası Yding Skovhoj olurken Danimarka akarsu konusunda varsıl bir konumda değildir. En uzun Danimarka akarsuyu ise Jutland yarım adasında bulunan Guden ırmağıdır.

Danimarka iklim bakımından ise son derece stabildir. Fiziki yapısı nedeniyle ülke genelinde aynı iklim görülürken Danimarka yağışlı gün sayısı yıl üzerinde 130, 180 gün arasında değişiklik göstermektedir. Ağustos ve Ekim ayları ise Danimarka’nın en yağışlı olduğu dönemlerdir. Nisan ve Haziran ayları ise Danimarka’da senenin en güzel günleri görülebilir. Ülke tabii kaynaklar bakımından verimli topraklara sahip değildir. Danimarka yer altı kaynaklarını porselen kili, granit ve az miktarda çıkarılmakta olan kömür madenleri oluştururken, balıkçılık ise oldukça gelişmiş ve Danimarka halkı için önemli bir gelir kaynağıdır. Baltık denizi ve Kuzey denizi ülke balıkçıları için önemli duraklardır. Aynı şekilde batı Jutland kıyılarında bulunan Esbjerg ülkenin en önemli ve simgesel bir balıkçı limanıdır. Balıkçılık, balık yağı üretim tesisleri ve balık ürünleri üretim tesislerine yönelik ülkede son derece gelişmiş balık ürünleri fabrikaları bulunurken Danimarka ekonomisi oluşturan temel taşlardandır. Yine Danimarka hayvancılık bakımından son derece ileri seviyelerde bulunan bir ülkedir. Nüfusun %16 sı tarımla uğraşırken et, et ve süt ürünleri Danimarka’nın Avrupa piyasasında adından söz edinmesini sağlamaktadır.  Arpa, buğday ve şeker pancarı ise Danimarka’da en çok yetiştirilen ve ihraç edilen tarım ürünleri arasında bulunur.

Danimarka irili ufaklı yüzlerce adacıklarla çevrili olan bir ada ülkesidir. Danimarka başkenti Kopenhag ülkenin en büyük adası olan Sjaelland üzerine kurulu bulunurken, Danimarka halkı yoğun olarak bu şehirde yaşamaktadır. Ayrıca başkent Kopenhag, Danimarka siyasal, ekonomik ve sosyal hayatı için en önemli şehirdir. Danimarka sanayisine, Danimarka gece hayatına, Danimarka kent ve kültürel hayatına dair bir çok ayrıntıyla bu şehirde karşılaşılabilecektir.


Danimarka Şehirleri

Danimarka şehirleri Danimarka mimarisinin, Danimarka coğrafyasının en temel özelliklerinin vücut bulmuş halidir. Danimarka şehirleri birden daha fazla Danimarka yönüyle karşılaşmanızı sağlarken tipik bir kuzey ülkesi şehirleri gibi son derece masalsı ve butiktir.

Kopenhag

Kopenhag şehri Danimarka’nın başkentidir. Ülkü nüfusunun büyük oranı bu şehirde bulunurken ayrıca Danimarka siyasi, kültürel, kent ve ekonomik hayatının nefes alıp verdiği bir yerdir.

Danimarka’da 60’ın üzerinde müze, sanat galerisi görülebilir, haftada çok sayıda konser ve tiyatro oyunları izlenebilecektir. Ayrıca Danimarka için önemli bir simge olan Little Mermaid heykeli Kopenhag şehrinde bulunur.


Helsingor

Helsingor Danimarka şehirleri arasında son derece butik, kendine özgü ve şiirsel bir kasaba gibidir. Küçük bir şehir olan Helsingor’da son derece sakin ve düzenli bir hayat görülebilirken doğa ve denizle iç içe olan Danimarka şehirlerine verilebilecek en güzel örneklerden birisi Helsingor olacaktır.


Danimarka Vizesi

Danimarka seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli bir prosedürdür Danimarka vizesi. Danimarka vizesi olmadan Danimarka seyahati gerçekleştirilemezken ancak Türkiye resmi pasaport sahibi şahıslar yıl içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Danimarka vize işlemlerinde bulunmadan bu ülkeye girebileceklerdir.

Danimarka vizesi alabilmek için direk olarak Danimarka Başkonsolosluğuna yahut Danimarka Büyükelçiliği Konsolosluk bölümüne yapılacak olan Danimarka vizesi başvuruları kabul edilmeyecektir. Şöyle ki Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Konsoloslukları, Danimarka vizesi başvurularını sadece vize işlemleri ile ilgili çalışmaları yürütmekte olan danışman firmalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecektir.

Danimarka vizesi
için bu konuda hizmet veren kurumlara gidebilir, Danimarka vize işlemlerinde bulunabilirsiniz.


Danimarka Konsolosluğu

Danimarka Konsolosluğu, başkent Ankara Büyükelçiliği içerisinde bir bölüm olarak bulunurken yine İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu, Danimarka’nın Türkiye’de bulunan iki resmi temsilcisi ve konsolosluğudur. Danimarka Konsoloslukları Türkiye ile Danimarka arasından bulunan ikili ilişkileri geliştirme, koruma, dostluk ve ticari faaliyetleri büyütme amacı ile çalışmalar yürütürken aynı zamanda Türkiye’de bulunmakta olan Danimarka vatandaşları için hizmetler yürütmektedir. Danimarka vatandaşlarının hak ve menfaatlerini korumakla kalmaz aynı zamanda pasaport yenileme cenaze ve doğum gibi gelişmeler içinde faaliyet göstermektedir.

Ayrıca Danimarka Konsolosluğu, Danimarka vizesi başvurularını kabul edip Danimarka vize işlemleri hakkında karar verme yetkisine sahip olan Danimarka temsilcilikleridir.Danimarka Konsolosluğu resmi web sitesi: tyrkiet.um.dk